11.07.2022 7 хвилин читання
Ірина Румик

Як відкрити кав’ярню

Ваші мрії щодо відкриття кав’ярні нарешті стали повноцінним проектом? Тоді вам знадобляться кілька корисних порад, актуальних для новачків у даному бізнесі.

Ми підготували для вас огляд: що варто врахувати на етапі, коли тільки планується відкриття та складається бізнес-план кав’ярні.

Як відкрити кав’ярню | фото 1 | PalmaBox Horeca

Дотримуємось норм законодавства

Щоб відкрити кав’ярню з нуля, насамперед слід офіційно оформити підприємницьку діяльність. Не варто лякатися документації, адже на цьому етапі необов’язково наймати юриста, бухгалтера тощо. Для відкриття невеликої мобільної кав’ярні буде достатньо зареєструвати себе як приватний підприємець (ФОП), вказавши відповідні коди видів економічної діяльності (КВЕД). Рекомендовано вибирати одразу кілька видів діяльності, які можуть вам знадобитися. Наприклад, щоб у разі карантину здійснити доставку.

Майбутні власники закладів, у яких планується продаж спиртного, також мають зайнятися оформленням ТОВ та отриманням ліцензії.

Далі відвідайте всі інстанції. Подбайте про наявність журналу пожежної безпеки, вогнегасника. У вас має бути журнал охорони праці та санітарні книжки для персоналу.

Як відкрити кав’ярню | фото 2 | PalmaBox Horeca

Після збору всіх необхідних документів їх слід передати до податкової інспекції. Потрібно подати паспорт та засвідчену нотаріальною конторою ксерокопію, а також низку інших паперів. Мова йде про:

  • копії договору про оренду чи купівлю об’єкта для ведення підприємницької діяльності;
  • схвалення СЕС та ГСЧС на використання об’єкта у своїх цілях;
  • договір про вивезенням органічного сміття та утилізацію ламп, що містять ртуть;
  • договор з пральними, охоронними структурами та іншою подібною документацією.

У багатьох постає питання – скільки коштує відкрити кав’ярню в Україні? На жаль, немає конкретної цифри, адже ваші витрати залежатимуть від вартості оренди та обладнання, масштабів рекламних кампаній тощо. Про це читайте нижче!

Локація та геомаркетинг

Перш ніж відкрити свою кав’ярню, необхідно визначитися з локацією. Для цього рекомендуємо скористатися таким інструментом, як геомаркетинг. За невелику плату, яка вимірюється кількома тисячами гривень, вам підберуть ідеальне місце для відкриття закладу без збитків.

Принцип роботи геомаркетингу простий: використовується інформація за місцем розташування, по конкурентах, професіоналізму персоналу, потоку людей (аж до квадратного метра). Відповідно буде прорахований середній чек, а також їх кількість. За вами залишиться лише вирішити: відкривати чи не відкривати.

Якщо ви вирішили довіритися своєму чуття, тоді варто вибирати такі місця:

  • розташовані в безпосередній близькості до доріг, де люди часто затримуються (біля зупинок, лікарень, освітніх закладів тощо);
  • перехрестя, де багато транспорту та переходів; пересадні пункти;
  • зони відпочинку.

Невеликі кав’ярні зазвичай відкривають поблизу:

  • залізничних вокзалів;
  • великих торгових комплексів;
  • вищих навчальних закладів.

Обладнання для кав’ярні: список 

Наступним кроком для відкриття кав’ярні в Україні є правильний підбір обладнання. З таким завданням ідеально справляються фахівці, які враховують специфіку бізнесу, навантаження та можуть запропонувати відмінну техніку від перевірених брендів.

Насамперед, вам знадобиться:

  1. кавомашина (напівавтоматична або автоматична);
  2. кавомолка (якщо ви підібрали напівавтоматичний пристрій);
  3. стіл, на якому можна обробляти продукти;
  4. мікрохвильова піч;
  5. холодильна вітрина (на перших етапах розвитку бізнесу можна обійтися без неї);
  6. місткі холодильні камери, 2-3 штуки;
  7. барна стійка;
  8. прості меблі для клієнтів;
  9. фільтр для води.

Як відкрити кав’ярню | фото 3 | PalmaBox Horeca

Також потрібно закупити кухонне приладдя: посуд, столові прибори, таці (у випадку з кавомашиною – одноразові стаканчики, цілком можливо, з вашим оригінальним принтом). Якщо бюджет дозволяє, краще придбати низку декоративних елементів (наприклад, невеликі картини та кілька світильників).

До речі, деякі підприємці купують додаткове обладнання, щоб пропонувати таку послугу як оренда кавомашини. Термін окупності одного пристрою становить приблизно 4-5 місяців, що досить хорошим результатом.

Особливості меню

Асортимент будь-якої кав’ярні, що поважає себе, повинен включати: еспресо, американо, мокко, лате, капучино, різні сорти чаю.

На додаток до вищеописаного найчастіше йдуть «смаколики»: булочки, тістечка, пончики, цукерки тощо. Власники невеликих або мобільних закладів зазвичай замовляють випічку у сусідніх кафе та ресторанах, адже для приготування власних десертів потрібне додаткове приміщення.

Для грамотного складання меню та відстеження того, які позиції продаються найкраще, рекомендується використовувати програму обліку для кав’ярні.

Маркетинг і реклама

Щоб потенційні клієнти одразу дізналися про відкриття кав’ярні, варто продумати рекламну кампанію. У вашому випадку нелогічно замовляти велику рекламу на ТБ або бігбордах. Ваша цільова аудиторія – потік людей, що проходить повз. Найпростіший спосіб – роздача листівок. Втім, їхня ефективність давно ставиться під сумнів. Можливо, є сенс викупити рекламну площу (ціна варіюється до 10 тис. грн на міс.). Або формувати ядро ​​аудиторії акціями (скажімо, «5 чашка кави в подарунок»).

Безумовно, найкраща реклама всіх часів та народів – «сарафанне радіо». Для повноцінного просування важливо розповісти клієнтам про свої переваги. Тому одна з головних порад – спілкуйтеся з людьми. Розкажіть їм про свою каву, звідки вона, як ви її варите, якщо до місця — цікаві та смішні історії.

Наприклад, у Польщі власники невеликих магазинів діють у кооперації. Ви зайшли по сендвіч, захотіли кави – вас перенаправили в кав’ярню по сусідству. Можливо, ви не отримаєте натовпу клієнтів, проте навести дружні стосунки з «сусідами» точно треба.

Не менш важливий момент – формування клієнтської бази та її утримання. Знову ж таки, зараз існують досить зручні спеціальні POS програми та срм для кав’ярні, на яких не важко структурувати базу клієнтів.

Кавомашина: плюси та мінуси

Де б ви не були, майже з упевненістю можна сказати, що в радіусі кількох сотень метрів знайдете кавомашину. Це культура швидкого споживання напою, “на льоту”. У зв’язку з цим актуальним стає таке питання: що потрібно зробити перед тим, як купити кавомашину і розпочинати бізнес?

Все не так складно, як може здатися. Потрібно пройти реєстрацію як індивідуальний підприємець (ФОП), отримати кілька дозволів для ведення подібної діяльності.

Купили машину – зробіть її яскравою та, головне, зрозумілою: це кав’ярня.

Серед плюсів бізнесу виділяють:

  • мінімальні вкладення;
  • відсутність необхідності наймати на роботу багато співробітників;
  • непоганий прибуток (особливо в літній сезон);
  • простіша реєстрація в порівнянні зі стаціонарними точками.

Є й мінуси:

  • пропонуються виключно такі товари, які можна брати з собою;
  • максимальний прибуток йде в літній сезон;
  • незначні доходи у порівнянні з кав’ярнями у вигляді закладів.

Секрети успішного управління кав’ярнею

Як показує практика, щоб бізнес приносив прибуток і був успішним, слід зайнятися підбором системи управління та обліку кав’ярні. Наприклад, сучасні мобільні програми дозволяють успішно контролювати продажі і починати автоматизацію всіх сфер. Так завжди вдасться відстежити рух продукції, рівень продажів, прибуток тощо.

Як відкрити кав’ярню | фото 4 | PalmaBox Horeca

Усі нові надходження одразу будуть зафіксовані в системі. Людина, яка приймає товар, може носити гаджет із собою і завжди мати інформацію про прийнятих співробітників, успішні позиції в меню, витрати коштів і так далі. Виходить, завдяки автоматизованим POS системам власники реально можуть стати більш точними та уважними.

Таким чином, створення невеликих і мобільних кав’ярень вважається чудовим варіантом для підприємців-початківців з обмеженим бюджетом. Подібний вид бізнесу не вимагає солідних фінансових вкладень, досвіду та особливих знань, тому і вважається таким популярним.

Поделиться статьей: